Renklerin Psikoloji Üzerinde Etkisi

Bir iş görüşmesine giderken kahverengi takım elbise giyerseniz, başvurunuzun kabul olma ihtimalinin düşük olduğunu biliyor muydunuz? Ve bunun tek sorumlusunun o takım elbise olduğunu? Bilmiyorsanız bu yazı tam size göre.

Renklerin hayatımızdaki yeri ve önemi yadsınamayacak kadar büyük. Renklerin insanlar üzerindeki etkisini öğrendikten sonra etrafınıza bakış açınız değişecek, bunu garanti ediyoruz. Şimdi temel renklere şöyle bir göz atalım;

Kahverengi:

Yazının başında kahverenginin nasıl belalı bir renk olduğundan biraz bahsetmiştim. Kahverengi; insanın hızlı hareket etmesini sağlar. Bu nedenle fast food restoranlarının sandalye ve masaları kahverengidir. Duvar rengi kahverengi olan bir restorana girdiğinizde yemeğinizi biran önce bitirip kalmak istersiniz. Bunun amacı da o dur, biran önce ye ve git, yeni müşterilere yer aç. Bunun dışında bu renk samimiyetsizliği ve sıkıcılığı simgeler.

Dünyanın en çirkin renginin de yeşile çalan kahverengi olduğunu biliyor muydunuz? Pantone 448 C renk kodu olan bu renk,  3 ay süren ve 1000’ün üstünde tiryaki üzerinde yapılan araştırmalara göre, rengin insan zihninde ilişkilendirildiği kelimeler ‘zifir’, ‘kir’ ve ‘ölüm’ olmuş.

İş görüşmesine giderken giyeceğiniz takımın rengini şimdi bir kez daha düşünün derim. Kahverengiyi bu kadar gömdükten sonra elbette olumlu yanları da var; yumuşak beyaz veya fildişi olan kahverengi, yumuşak beyaz veya fildişi ile siyahtan daha rahat olmasına rağmen, şık ve klas görünebilir. Düzenliliği ve organizasyonu teşvik eder.

Siyah:

Dikkatli kullanılması gereken renklerden biridir siyah. Batı kültürlerinde siyah ölümü ve matemi sembolize eder, aynı zamanda aristokrasinin ve resmiyetin rengidir. Buna karşın siyah Çin’de kışın ve kuzeyin sembolüdür. Eski Mısır ve Kuzey Afrika ülkelerinde siyah, verimli toprağın ve yağmurla şişmiş bulutların rengine benzediği için bereketin simgesel bir rengidir. Bu kadar sembolik bir renk nasıl oluyor da din kitaplarında, fresklerde cehennemin ve şeytanın rengi olarak sembolize ediliyor? Hiç kuşku yok ki siyah en koyu renktir. Bütün renklerin karışımından elde edilen, beyaz da olduğu gibi siyah da tonlama değerine sahip değildir; açığı koyusu olmaz. Bir bitiş ve son anlamındaki siyah, gecenin ve sonsuz evrenin rengidir. Tabi bir de kadınlar için kurtarıcı renktir. Siyah bir elbisenin örtmeyeceği hiçbir kusur, yakışmayacağı hiçbir davet yoktur.

Beyaz:

Saflık ve temizliğin sembolüdür. Gelinliklerin illa beyaz olmasının sebebi de bu dur, saflık çağrışımı nedeniyle. Savaşta beyaz bayrak, teslimiyet ve barışı simgeler. Saflık ve temizlik demişken Asya’da ki bazı toplumlarda matem ve yas rengidir. Batı toplumlarında buna ülkemiz de dahil, bir cenaze olduğunda yas tuttuğunun simgelemesi için siyah giyinilir. Asya da ise tam tersi beyaz renklerle insanlar yas tuttuklarını belli ederler. Temizlik için de beyaz renk kullanılır, örneğin “kar gibi bembeyaz, bembeyaz bir sayfa, ak kaşık, ak alın, ak pak” gibi tanımlamalar da beyazın bu özelliğini ifade eder. Olumluluk, barışçıl ve kabul edici ifadesinin bir yansıması olarak, beyaz, ışık, bilgi, aydınlık, nur gibi olumlu ve erdemli değerlerle örtülmüştür. Bu kadar olumlu ifadelerin yanına olumsuzu koymazsak olmaz; bazı ülkelerde, dul kalmış kadınları ve kötü olduğu düşünülen kadınlar ile özdeşleştirilir. İş görüşmesinde beyaz giyerseniz, yavaş ama kalıcı, devamlı personel izlenimi yaratacaktır.

Kırmızı:

Üç kuruş fazla olsun, kırmızı olsun diyenlerden misiniz? Aktif, enerjik ve dinamik yapısı sayesinde, tutkunun, ateşin, aşkın, kanın, hayatın rengidir. Kırmızı ruj kullanıldığında dikkati doğruca dudaklara çeker, seksiliği, çekiciliği göz önüne serer. Hindistan’da gelinler kırmızı giyer. Çin’de şans ve üretkenlik ifadesi taşır. Bunun yanı sıra fazla kırmızıya boğulursanız kırmızı tehlikenin, olumsuzluğun da rengidir. Uyarı tabelaları kırmızıdır; alarm, dikkat, yasaklar vb. Diğer taraftan ateşin rengi olan kırmızı, cehennemin, şeytan ve şeytanlığın rengi olarak da sembolize edilmiştir. O yüzden fazla kırmızıyla boğulmayın.

Sarı:

Sorunlu başka bir renk daha karşımızda; sarı, zıtlıkları içinde barındıran bir renktir. Altının, güneşin rengidir. Sarı yaldız ve varak aynı zamanda bir değer ve statü sembolüdür. Bunun yanında hastalığı da simgeler. Hastanelerde dikkat ederseniz, sarı renk mümkün olduğunca az kullanılmış ya da hiç kullanılmamıştır. Tedaviye ihtiyacı olan insanları daha fazla hasta etmemek için. Eski Mısır’da sarı, gözden düşme, kıskançlık ve utancı simgelerken, Çin’de saltanatı ve sarayı simgeler. Renklerin en sıcak olanıdır. Genel olarak neşeli ve olumlu bir güce sahip olan sarı, altın madeninin rengini anımsatır ve bu yüzden sarı yaldız ile birlikte değer kavramının imlenmesinde sıkça kullanılır.

Mavi:

Renklerin içindeki en huzurlu, en masum olanı diyebiliriz. Gökyüzü, su ve denizin aynı zamanda sonsuzluk ve huzurun rengidir. Bir Hint tanrısı olan Vishnu, mavi tenli olarak resmedilmiş, cennete ait bir renk olarak tanımlanmıştır. Lapis Lazuri taşı Mezopotamya’da yoğun şekilde kullanılmış, aynı zamanda koyu ve lacivert elde edilen pigmenti de tapınak süslemelerinde dekorasyon rengi olarak kullanılmıştır. Dinlendirici renk grubunda yer alan mavi, huzurlu yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Genelde pek az kişinin hoşlanmadığı bir renk olan mavi, özellikle pastel tonlarıyla yoğun şekilde mekanların iç ve dış yüzeylerinde iç mimaride kullanılır. Tek negatif etkisi soğuk ve donuk yapıda olmasıdır. Fazla maviyle haşır neşir olursanız melankolik bir havaya bürünebilirsiniz. Mavi, iyi, güzel, hoş fakat her şey de olduğu gibi mavinin de fazlası zarar.

Yeşil:

İçimizi ferahlatan, sağlıklı bir renk olan yeşil, mavi ve sarının bileşiminden oluşur ve her iki rengin özelliklerinin ahenkli bir birlikteliğini bünyesinde barındırır. Doğal ve sağlıklı bir etki kazandırılması hedeflenen gıda veya gıda yan ürünleri, örneğin bahçe malzemeleri, bahçe ilaçları, gübreler vs. hep yeşil ağırlıklı ambalajlarla piyasaya sunulmuştur. Anadolu halı ve kilim motiflerinde yeşil cenneti, kırmızı zenginliği, mutluluk ve sevinci, sarı kötülüklerden arınmayı, siyah ise dünyevi sıkıntılardan aranmak anlamına gelecek şekilde sembolleştirilerek kullanılmıştır. Yeşil; baharın, canlılığın, olumlu dinginliğin ve huzurun rengidir. İslamiyet de kutsal bir renk olan yeşil, Hristiyanlıkta Baba, Oğul ve Kutsal Ruh üçlemesini ifade eder.

zimamavisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s