Başarısızlıkla başlayan 6 başarılı hayat


Büyük bir başarısızlık, büyük bir başarının motivasyonu olabilir!

Başarısızlık maalesef toplumlarımızda sık karşılaştığımız bir şeydir. Hepimiz bundan kaçınmaya çalışıyoruz çünkü olası bir başarısızlık bizi planlarımızda ve hedeflerimizde tutuyor ve bazen ondan geri dönmeyebiliyoruz! Ama hepimiz hayatımızda er ya da geç bununla yüzleşiriz. Bütün mesele bununla nasıl başa çıkacağımız. Çünkü bilginler bundan korkmazlar, ancak bir sonraki adımlarında daha güçlü bir şekilde devam etmeleri için bir ders olarak görürler!

Örneğin, aşağıdaki 6 girişimcinin hikayelerini ele alalım. Altısı da son derece başarılı ama hepsi başarısızlık aşamasından geçti ve bu yüzden başarısızlığın neden hayallerinize ve hedeflerinize engel olmaması gerektiğinin pratik bir örneği!

Arianna Huffington

36 yayıncı tarafından reddedildi.
Bugün online basında en tanınmış isimlerden birinin düzinelerce yayıncı tarafından reddedildiğine inanmak zor. Huffington’un, şimdi ünlü Huffington Post adlı devin yaratılmasından önce yayınlamaya çalıştığı ikinci kitabı, nihayet yayınlanmadan 36 kez reddedildi. Ancak Huffington Post’un kendisi bile acil bir başarı değildi. Özellikle, ortaya çıktığında, kalitesi ve beklentileri hakkında düzinelerce olumsuz yorum vardı. Tabii ki, sonunda, Huffington Post bu zorlukların üstesinden geldi ve bugün en başarılı internet platformlarından biri olarak kabul ediliyor.

Bill Gates

İlk şirketinin çöktüğünü gördü.
Bill Gates bugün dünyanın en zengin insanlarından biridir. Ancak başarısı gül yapraklarıyla döşenmedi. Bill Gates’in iş dünyasındaki ilk adımları, trafik kasetlerinden gelen verileri işlemeyi ve analiz etmeyi amaçlayan Traf-O-Data adlı şirketi kurduğu zamandı. Eşi Paul Allen ile birlikte bu fikri satmaya çalıştı, ancak son ürün işe yaradı ve büyük bir başarısızlıktı. Ancak bu başarısızlık, Bill Gates’in yeni fikirler edinmesini ve nihayetinde Microsoft’un ilk ürününü yaratmasını engellemedi. Hepimizin bildiği netice.

George Steinbrenner

İflas etti.
Ünlü beyzbol takımı New York Yankees’e katılmadan önce, George Steinbrenner  1960’larda Cleveland Pipers adlı küçük bir basketbol takımına sahipti.İki yıl sonra takım çeşitli kararları nedeniyle iflas etti. Bu başarısızlık, 1970’lerde Yankees’i ele geçirdiğinde onu takip etmiş gibi görünüyor, çünkü takım önümüzdeki yirmi yıl boyunca birçok zorluk ve başarısızlıktan geçti. Halkın korkusuna ve aldığı sert eleştirilere rağmen, tartışmalı kararlarla takımı başarıya götürmeyi başardı ve bugün ekibi Büyük Lig Beyzbol tarihinin en karlı kulüplerinden biri olarak kabul ediliyor.

Walt Disney

Yaratıcı olmadığı söylendi.
20. yüzyılın en yaratıcı dahilerinden biri, bir zamanlar bir gazeteden kovuldu çünkü yaratıcılığı olmadığı söylendi. İnat etmeye çalışan Disney, Laugh O Gram Films adlı ilk animasyon şirketini kurdu. Şirket için 15.000 dolar topladı ancak sonunda önemli bir distribütör ortağının kapanmasının ardından Laugh O Gram’u kapatmak zorunda kaldı.
Umutsuz ve parasız olan Disney, ilk animasyon filmleri yayınlanana ve başarısı gökyüzünde bir roket gibi fırlayana kadar daha fazla eleştiri aldı ve başarısızlıkla karşılandığı Hollywood’a gitti!

Steve Jobs

Kendi şirketinden kovuldu.
Steve Jobs, sonsuz yenilikçi fikirleri nedeniyle değil, aynı zamanda onarılamaz bir başarısızlıktan aldığı empatik geri dönüş nedeniyle takdire şayan bir iş adamıydı. Başarı, Apple’ın büyük bir imparatorluk haline geldiği 20’li yaşlarında buldu, ancak 30 yaşındayken yönetim kurulu onu şirketten çıkardı. Ancak, bu başarısızlık onu korkutmadı ve bu yüzden sonunda Apple tarafından satın alınan başka bir şirket olan Next’i kurdu. Apple’a dönüşünde Jobs, şirketin imajını dönüştürerek ve Apple’ı yeni başarılara götürerek muazzam potansiyelini gösterdi.

Milton Hershey

Ünlü Hershey’lerden önce 3 şekerleme şirketi açtı .
Hepimiz Hershey’nin çikolata markasını biliyoruz, ancak Milton Hershey ilk başladığında tamamen bilinmiyordu. Bir kız öğrenci tarafından  kovulduktan sonra, Hershey bir şeker işi açmak için üç girişimde bulundu, ancak üç kez de başarısız oldu. Kısa bir süre önce Lancaster Caramel Company’yi kurdu ve birçok olumlu sonuç görmeye başladı. Sütlü çikolata vizyonuna inanan Hershey Company’yi kurdu ve sektördeki en tanınmış isimlerden biri oldu!

Bu nedenle, başarısızlıkla karşılaşmanız durumunda bu kısa 6 hikayeden ilham alın ve başarısızlığı nasıl okuduğunuz önemli değildir, çünkü başarısızlığı bir sonraki çabada başarılı olmak için bir ders ve teşvik olarak görmelisiniz. Çünkü başarılı olmaları için sadece ilk fırsatta başarısız oldukları için başarılı olmuş birçok kadın ve erkek örneği var! Hataları kabul ederek başarısızlığınızı öğrenin. Tutkunuzda çalışan alevi canlı tutun ve yolunuzda karşılaştığınız engeller ne olursa olsun hayalinizin peşinden koşmaktan asla vazgeçmeyin

zimamavisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s