Gümrükte kalan eşyalar e-ihale ile satılıyor


Günümüz koşullarında hem kaliteli hem de ucuz eşya satın alabilme hayali söz konusu olunca, durumun merak uyandırmaması  mümkün değil… Telefonlar, parfümler, bilgisayarlar, ayakkabılar, giyim eşyaları hatta arabalara bile piyasa değerinden daha uygun fiyatlara sahip olabilmeyi kim istemez ki…Ticaret ile uğraşan herkes üç aşağı beş yukarı bu durumları değerlendirmek ister. Satacağınız ürünü ne kadar indirimli temin edebilirseniz kazanacağınız kar o oranla artar. Böyle düşünen ticaret ile uğraşan insanlar için gümrük ürünleri vazgeçilmezdir.

Ticaret Bakanlığı, gümrükte tasfiyelik hale gelen eşya ve araçların satışını e-ihale üzerinden yapıyor.
Tasfiyelik hale gelen eşyadan hangilerinin perakende satılacağı Tasfiye İşletme Müdürlükleri tarafından belirlenmektedir. Perakende olarak satılacak eşya, en az 3 kişiden oluşan bir komisyon tarafından eşya yerinde görülmek/incelenmek suretiyle belirlenmektedir.
Komisyon, tasfiyelik hale gelmiş TV, radyo, radyo teyp, müzik seti, fotoğraf makinesi, telefon, cep telefonu, bilgisayar, hesap makinesi vb. elektronik eşya ile tabak, bardak, mutfak robotu, bulaşık makinesi, buzdolabı vb. mutfakta kullanılan eşya, her türlü giyim eşyası, oyuncak, süs eşyası, ev eşyası, kırtasiye malzemesi gibi perakende satılabilecek olan/doğrudan vatandaşın tüketimine sunulabilecek olan eşya için perakende satış kararı alabilmektedir.

IMEI numarasına haiz cep telefonlarında eşya satışa sunulmadan önce IMEI numaraları üzerinden Bilgi Teknolojileri Kurumu sisteminden kontrolü yapılmakta olup IMEI numarasının daha önce kaydının bulunması halinde eşya imha edilmekte, kaydı bulunmuyorsa IMEI kaydı yapılarak satışa sunulmaktadır. Bu durumdaki eşya, gümrüklenmiş değeri üzerinden satışa esas bedeli hesaplanarak açık artırma suretiyle yapılan ihalelerde satışa sunulmaktadır. Söz konusu ihalelerde, satışa esas bedelinin en az %75’i kadar teklif alırsa satılmakta, satışa esas bedelinin %75’inin altında bir teklif alınması durumunda eşya perakende satış mağazalarında satılabilecek nitelikte ise teklif bedeli üzerinden tasfiye işletme müdürlüklerince satın alınarak piyasa koşullarına göre yeniden belirlenen fiyatlardan mağazalarda halka satılmaktadır.

Mağazalarında perakende olarak satılan her türlü eşya hakkındaki bilgiye Bakanlığın web sayfasından (https://uygulama.ticaret.gov.tr/Tasfiye/) ulaşmak mümkün olduğu gibi doğrudan Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sayfasından (http://eski-tasfiye.ticaret.gov.tr/) da ulaşabilirsiniz. Genel Müdürlüğün web sayfasında yer alan “Satış Sorgulama” bölümünden önünüze gelecek olan “perakende satış sorgulama” ekranını seçtiğinizde hangi mağazada hangi cins/marka/model eşyanın hangi tarihte satışa sunulacağı, stok miktarları gibi bilgilere ulaşılması mümkün bulunmaktadır.İhaleler http://www.eihale.gov.tr adresinden elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Gümrüğe takılan otomobillerin de satışı e-ihale tarafından gerçekleştiriliyor. İhalelere katılmak için http://www.eihale.gov.tr adresine girip ücretsiz olarak üye olunabiliyor.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı

 

zimamavisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s