Sıfırdan İş Kurmak

Merhaba! İşinizi sıfırdan ve parasız olarak nasıl başlatacağınızdan bahsedeceğiz. Birçoğu bunun gerçekçi olmadığını söyleyecektir, ancak size gerçekten daha fazlası olduğunu söyleyebilirim. 
Bir işe sıfırdan başlamadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? 
İş dünyasında sporda olduğu gibi! Burada da ona karşı içsel tutumunuz önemlidir! Zihinsel tutumunuz. Zihinsel olarak yaklaşmakta olan zorluklar, inişler ve çıkışlar için hazırlıklıysanız, işiniz uzun süre devam edecektir. Paranız yoksa, ancak bir iş kurmaya karar verdiyseniz, daha uzun bir yolculuğa hazır olabilirsiniz. Para ile her şey daha kolay, ama onlarsız… Anlıyorsunuz. 
İşletmedeki hedefiniz nedir? Neden iş yapmak istediğinizi açıkça anlamanız gerekir.  

Riskleri hesaplıyoruz 
Borçlarınızı ödeyeceğinizden emin değilseniz, asla ödünç parayla bir işe başlamayın. 
Hiçbir koşulda, gitmeyeceğiniz bir noktayı tanımlayın. 
Küçük başla. Hiçbir işadamı hemen küresel bir şirket kurmaya başlamamıştır. Hepsi küçük bir şeyle başlar, çoğu parasızdır bile. Bence hepiniz bu başarıları biliyorsunuz. İş dünyasında çok sayıda insan var. Büyük yatırımlar gerektiren büyük ölçekli iş fikirlerine asla bağlı kalmayın. Kendi yeteneklerinizi yeterince değerlendirin. Başlangıçta kendinizi ortaya çıkarmak en kolayıdır. Bir sürü insan var, sadece birkaç kişi onları biliyor. Şahsen ben böyle başarısız birçok örnek biliyorum. 
Anladığınız bir işi seçin! İlk işinize, anlamadığınız bir alanda sıfırdan başlamayın. Hepsinin restorancı ya da moda tasarımcısı olduğu söylenemez. Ya da belki de güçlü olmadığınız konuları bilen bir ortakla  iş kurmak istersiniz. O zaman risk alabilirsin.  
Güvenle hedefe gidin! Şüpheleriniz veya korkularınız varsa, kendi işinizi hiç başlatmazsanız iyi olur. Yeteneklerinizden emin olmanız ve başarılı olacağınızın konusunda fikir tükenirse bunun için hazırlıklı olmanız gerekir. Yaptığınız işten zevk almanız çok önemlidir ve iş dünyasındaki küçük karışıklıkların yaşanması ve bunları karşılamak daha kolay olacaktır. 
Kalite iş dünyasında önemlidir! Mal veya hizmetlerin önemi yok! Teklifiniz piyasadakilerden daha düşük kalitede ise asla bir iş kurmayın. Tabii ki, şans eseri ilk müşterilerinizi alabilirsiniz, ancak bu şekilde başlangıçta itibarınızı kaybedeceksiniz ve hızlı bir şekilde kapanacaksınız. 
Herkes işadamı olmak zorunda değil! Herkes bir işadamı, astronot, atlet, bilim adamı vb. olamaz. Bunu anlamalısın.  
Bu paragrafları bir kez daha ve belki de birkaç kez okuyun, çünkü bunlar olmadan olmaz. 

Sıfırdan bir iş kurma aşamaları
Küçük işletmenize sıfırdan parasız başlamak istiyorsanız, sadece bu 4 aşama ile yapabilirsiniz. 
Hizmet işletmesiyle başlayın. 
1.Diğerlerinden daha iyi bir şey yapabilir misin?
2.Hizmetlerinizi sunmaya başlarsınız ve ilk paranızı kazanırsınız; 
3.Kazandığınız para ile işinizi büyütürsünüz veya başka bir iş açarsınız. 
Vakaların %90’ında parasız bir iş, ancak hizmetlerle başlatılabilir! Bu mantıklı, gücünle kazanıyorsun. Mallarda bu nadiren olur, çünkü çoğu durumda malların satın alınması gerekir ve bunlar yatırımlardır. 
Aracı olarak mallarla sıfırdan bir iş kurmak 
1.Satabilirsiniz, 
2.Nereden daha ucuza satın alacağınızı biliyorsunuz, 
3.Daha pahalı bir fiyata bir müşteri buluyorsunuz ve farkı kar olarak alıyorsunuz,
4.Kazandığınız para ile artık gerekirse bir ürün satın alabilirsiniz. 
Mallarla, yatırım yapmadan, sadece bir aracı olarak ve sadece nasıl satacağınızı biliyorsanız başlayabilirsiniz. Çünkü satış becerisi olmadan müşteri bulamazsınız. İyi bir ürün bulmak nadirdir. Rakip ürünleri sizin ürünlerinizden önemli ölçüde daha ucuzdur. Yani daima rekabete hazırlanın.  
Bir bilgi işletmesi başlatın 
1.Birçok insana yararlı olabilecek benzersiz bir bilginiz var (sizden zaten bilginizi istemişlerse daha iyidir),
2.Bilginiz hakkında aktif olarak konuşuyorsunuz ve başkalarına satıyorsunuz. 
Ancak bilgi, benzersiz ve kullanışlı olmalı, uydurulmamalıdır. Örneğin; Aniden geliştirdiğiniz bir şekilde kilo verdiyseniz veya yönteminizin yardımıyla bir şeyden iyileştiyseniz veya yabancı dil vb. Bu konularda eğitim alabilir ve kazanabilirsiniz. 
İşvereninizin ortağı olun 
1.Bir şirkette çalışıyorsunuz ve şirkete önemli bir büyüme sağlayacak, paradan tasarruf edebilecek vb. 
2.Hizmetlerinizi yöneticiye sunun (bir örnek için ücretsiz olabilir); 
3.Sonuç olumluysa, bir ortaklık müzakere edilebilir. 
Bu konu hakkında, nadiren konuşun. Muhtemelen bir bileşeni üretimde diğeriyle nasıl değiştireceğinizi biliyorsunuz ve böylece kaliteden ödün vermeden nihai ürünün üretim maliyetlerini düşürüyorsunuz. Daha sonra bu malzemeyi patronunuza sağlayabilir veya tasarruf edilen paranın bir yüzdesi için teknolojiyi paylaşabilirsiniz. 
Örneğin, çalıştığınız şirketin diğer reklam / promosyon türlerinin yardımıyla mal veya hizmet satışlarını nasıl artıracağınızı da bilirsiniz. Eğer öyleyse, yöneticiye sizden müşteri almasını teklif edebilir veya çektiğiniz müşterilerin bir yüzdesini ödeyebilirsiniz.  

Sonuç olarak
Tüm bu aşamaların ortak bir yanı olduğunu fark etmiş olmalısınız. Diğerlerinden daha iyi bir şey yapabilmelisiniz veya en azından iyi yapabilmelisiniz! Ürününüzü veya hizmetinizi nasıl satacağınızı bilmiyorsanız, ürününüz veya hizmetiniz o kadar iyi değilse, yüzde yüz er ya da geç yanarsınız! İşiniz sona erecek! Bu tartışılmaz bir gerçektir! 
İş dünyasında kâr sadece malların, hizmetlerin vb. satışından gelir. Ürününüzü nasıl sunacağınızı ve satacağınızı bilmiyorsanız, neredeyse hiç kimse satın alamaz. Ürününüz rekabetten daha kalitesizse, er ya da geç herkes bunu anlayacak ve müşteriler olmadan kalacaksınız. Diğerlerinden daha kötü bir şey yapmanın bir anlamı yok. 

zimamavisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s