Jack Ma’ dan İlham Verici Tavsiyeler

Belki Jack Ma ismi senin için bir şey ifade etmiyor. Ama muhtemelen en azından Çin’in en büyük çevrimiçi ticaret platformu olan Alibaba ve eBay’in bir araya geldiğini duymuşsunuzdur. Jack Ma yaratıcısıdır.
1964 doğumlu işadamı en ünlü ve başarılı insanlardan biridir. Forbes dergisi onu dünyadaki en etkili ve zengin insanlar arasında gösteriyor ve Çin muazzam başarısıyla onu en büyük ünlü yaptı.

Jack Ma Hangzhou’da doğdu (Şanghay yakınlarındaki Çin illerinden birinde). Çin’de “Kültür Devrimi” sırasında zulüm gören sıradan bir müzisyen ailede zor bir çocukluğu vardı 1980’lerde Jack, İngilizce’yi  bir rehber olarak öğrendi. 1988’de Öğretmenler Enstitüsünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra bir süre aynı enstitüde öğretim üyeliği yaptı ve burada İngilizce ve uluslararası ticaret dersleri verdi.

Fakat tüm bu süre boyunca, gelecekteki milyarder ağla ilgili her şeyden etkilenmişti. Ma internetle tanıştıktan sonra aralarında China Pages adındaki internet sitesi de bulunan birkaç ticari deneme yaptıktan sonra Nisan 1999’da 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba’yı kurdu. Şirket kısa sürede büyük başarı elde etti.

Jack Ma, karizması ve insanları motive etme yeteneği ile bilinir. Liderlik becerileri ve risk almaya istekli olması, kriz, başarısızlık ve endüstri devleri ile rekabetin üstesinden gelmesine yardımcı oluyor. “Her zaman kendime iş için değil, hayatın tadını çıkarmak, başkalarının hayatlarını iyileştirmek için doğduğumuzu söylüyorum.”

Kendi işiniz olsun ya da hala hayal edin, sizin için yararlı olabilecek gerçekten başarılı bir kişinin paha biçilmez tavsiyesine bakın.

1. Bir işadamı için en kötü nitelikler şunlardır: Bir züppe olmak, koşulları yeterince değerlendirememek, onları koruyamadan çok yüksek hızda çalışmak ve ileriyi görememek.

2. Bir şirketin başkanı çalışanlarıyla karşılaştırılmamalıdır ( beceriler ve pratik yetenekler açısından ondan daha iyi olmalıdırlar). 

3. Çalışanlarının beklenmedik darbelerle ve her işletmenin getirdiği kaçınılmaz başarısızlıklarla başa çıkabilmesi için dayanamayacağı güçlü bir karaktere ve azime sahip olmalıdır. Ve uzun yıllar boyunca şirketin gelişimi için bir vizyon olmalı.

4. Çalışanlarınızın neşeyle çalışmaya geldiğinden emin olun.

5. Siyasete karışmayın.

6. Para ve siyaset kibrit ve dinamit gibidir. Eğer iş yapıyorsanız, siyaseti unutun veya tam tersi.

7. Gençler esnekliğin ne olduğunu, başarısızlığın ne olduğunu ve onlardan ne beklendiğini bilmelidir : Gerçek başarısızlığın ne olduğunu biliyor musunuz? Dövüş bittiğinde. Ve esneklik? Zor yaşam durumları, hayal kırıklıkları ve başarısızlıklar yaşadığınızda bunu anlayabilirsiniz. Sorumluluklarınız neler? Daha çalışkan olun, daha çok çalışın ve diğerlerinden daha büyük hırslara sahip olun.

8. Konuşmak için sadece aptallar ağızlarını kullanır. Bilge başlarıyla, bilge yürekleriyle konuşur.

9. Rekabete saygı duyun

10. Rakiplere agresif davranmayın. Etrafınızdaki herkese düşman gibi davranırsanız, onlar sizin düşmanlarınız olacaktır.

11. Birbirinizle yarışırken nefretten kaçının  sizi yok edecektir.

12. Yarışma bir satranç oyunu gibidir kaybetseniz bile, her zaman başka bir oyun oynayabilirsiniz.

13. Gerçek iş adamlarının düşmanları yoktur. Bunu anladığınız anda sizi durduracak kimse yok.

14. Rakipleriniz hakkında her şeyi bilmiyorsanız, onları hafife alırsanız veya tehlike görmezseniz, er ya da geç kesinlikle kaybedersiniz.

15. Rakibiniz sizden daha küçük veya zayıf olsa bile ona eşit muamele edin. Ve eğer senden çok daha güçlü ve daha büyükse  ondan korkma.

16. Umutsuzluğa kapılmayın ve şikayet etmeyin.

17. Yolda, başarılı insanlarla tanıştığınızda, asla şikayet etmediklerini veya sızlanmadığını fark edeceksiniz.

18. Bazen cesaretini kırmakta yanlış bir şey yoktur. Ancak her zaman başınıza gelmeye başlarsa, yaşamdan şikayet edip sık sık depresyona girerseniz alkol alışkanlığı çok kötü ve ne kadar çok içerseniz, durdurmak o kadar zor olur.

19. Dünya söylediklerinizle ilgilenmiyor. Önemli olan ne yaptığınızdır.

20. Gerçek olasılıklar kimsenin görmediği yerlerde gizlidir.

21. Eğer bir şirkette mevcut olanların% 90’ı bir fikir ya da proje için “oy” atarsa ​​ hemen onları çöpe atarım. Nedeni basit. Eğer bütün bu insanlar için bunun iyi bir fırsat olduğu açıksa, o zaman yakında diğer birçok şirket tarafından geliştirilecek ve bu alanda lider olamayacağız.

22. 2001 yılında bir hata yaptım  işe başladığımız tüm çalışma arkadaşlarıma şirketteki kariyerlerinin sınırının yönetimsel bir pozisyon olduğunu açıkladım ve sonra bundan şüphe ettim. O zaman, üst düzey yöneticiler ve başkan yardımcıları için başka yerlerden iyi profesyoneller işe alabileceğimi düşündüm. Ancak yıllar sonra, işe aldığım dış uzmanların hiçbirinin şirket için çalışmadığı ve yeteneklerinden şüphe duyduğum kişilerin en yüksek pozisyonlarda harika bir iş çıkardıkları ortaya çıktı.

23. Tutumunuz ne kadar ileri gideceğinizi belirler.

24. Unutmayın: Müşteriler her zaman bir numaradır. İkinci – çalışanlar. Ve son olarak, üç numara hissedarlar.

25. Diğerleri değişiklikleri fark etmeden önce yeni koşullara uyum sağlamaya başlayın.

26. Parayı ve nasıl kazanacağınızı unutun.

27. Temel bir prensibim var. İşe karşı tutum ve verdiğiniz kararlar yeteneklerinizden daha önemlidir.

28. Çalışanlarınızın da aynı şekilde düşünmelerini sağlamaya çalışmayın  bu imkansızdır. Bunun yerine herkesi ortak bir hedefe inandırın.

29. Sizin için çalışan kişilerin üçte birinin size güvenmediğini unutmayın. “Kendileri için” çalışmalarına izin verme. Sadece ortak bir hedef etrafında birleştirin.

30. Bir grup insanı ortak fikirler etrafında birleştirmek bir liderinkinden daha kolaydır, ne kadar inanılmaz olsa da.

31. Küçük hileler uygulamak için enerji israf etmeyin, uzun vadeli istikrara daha iyi odaklanın.

32. Bir iş ortağı arıyorsanız, niteliklerinizi ve becerilerinizi tamamlayan bir iş ortağı bulun. Ve başarılı olmak zorunda değil.

33. Doğru insanları arayın, en iyiyi değil.

34. Bu dünyada en belirsiz şey insanlar arasındaki ilişkidir.

35. “Ücretsiz” kelimesi çok pahalı bir kelimedir.

36. Unutmayın: bugün kolay olmayacak, yarın daha da kötü olacak, ancak ertesi gün her şey harika olacak.

37. Kendi işinizi kurarken, istikrarlı bir gelir, hastalık izni ve yıllık prim ödediğinizi bilmelisiniz. Öte yandan, gelir fırsatlarınız sınırsızdır. Başka insanlardan herhangi bir şey için izin istemeniz gerekmeyecek ve zamanınızı çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

38. Ve eğer kararlarınız akranlarınızın kararlarından farklıysa, o zaman hayatınız onlarınkinden çok farklı olacaktır. Öyle ya da böyle.

zimamavisi

Jack Ma’ dan İlham Verici Tavsiyeler” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s